uri->segment(1)=="odeme") { ?>

Üretim

Kandazlar Organik Tarım Ürünleri ve Helal Gıda Ürünleri Üretim ve Pazarlama Ltd. Şti olarak Taraklı entegre tesislerimizde tavuk, kaz, ördek ve hindiler doğal lezzetini bozmaması için kuru yolum sistemi tercih edilmektedir.

Geleneksel yolum sistemini modernize eden Kandazlar, Türkiye’de kuru yolum sisteminde ilkleri gerçekleştirmiştir. Dünyada uygulanan kuru yolum entegre tesislerini inceleme altına alan firmamız, tavuk, kaz, ördek ve hindilerin yolum esnasında doğallığını, dolayısıyla geleneksel lezzetini hiç kaybetmeyen yöntemleri Türkiye’ye taşımış ve ilkleri gerçekleştiren bir firma olma onurunu elde etmiştir.


Kuru Yolum Nasıl Yapılıyor?


Kuru yolum tavuk üretim sistemi, geleneksel olarak köylerimizde yapılan tavuk kesiminin modernize edilmiş ve belli bir makine parkurunda sisteme bağlanmış şeklidir. Kuru yolum sistemi şu aşamalardan oluşur:

1 – Tavukların Konvöre Asılması:

Kesime gelen tavuklar, ayaklarından tek tek konvör’e (raylı askı sistemi) asılır.
2 – Uzmanlarımız Tarafından Usulüne Uygun Kesilmesi:

Konverde ilerleyen tavuklar kesim alanına geldiğinde kesim uzmanı tarafından usule uygun olarak (besmeleyle) tek tek kesilir.
3 – Kuru Yolum  Parkuru:

Kanı akıtılan tavuklar kuru yolum parkuruna alınarak özel  geliştirilmiş sistemle tüylerinden arındırılır.
4 – Kaba Tüylerden  Arındırma:

Yolum parkurundan alınan tavuklar çok sayıda uzman personelimiz tarafından  kaba tüylerden arındırılır.
5 – İnce Tüylerden  Arındırma:

Tavukların üzerinde kalan ince tüyler de yine çok sayıda eğitimli uzman personelimiz  tarafından temizlenir.
6 – Son Temizlik:

Yolunmuş ve iç organları alınmış tavuklar ayaklar kesildikten sonra tezgah  üzerinde son defa elden geçirilerek titiz temizleme işleminden geçirilir. Tüm işlemleri tamamlanan tavuklar, özenle paketlenerek Türk Standartlar Enstitüsü’nün  belirlemiş olduğu standartlara uygun olarak depolanır.