uri->segment(1)=="odeme") { ?>

Kuru Yolma Sistemi Nedir?

Kuru yolma sistemi insanlığın yaratılışından günümüze kadar gelen geleneksel, tek tek el ile tüy alma yöntemi ile doğallığı bozmadan tüy alma tekniğidir. Aynı zamanda bu sistemin çok zor ve sabır isteyen bir işçilik süreci vardır. Bundan dolayı firmalar tavuğu sıcak haşlama kazanlarına sokarak tüy alma yoluna gitmiştir. Bu sulu yolum sisteminde binlerce tavuk aynı kazana girdiği için tavuk eti kanlı ve dışkılı suyu çeker. Bu su çok pis ve bakterili olduğu için çeşitli kimyasal maddelerle bunun önüne geçilmeye ve tavuğun raf ömrü uzatılmaya çalışılır. Bu mükemmel ve kusursuz dediğimiz konvensiyonel sistemler aynı zamanda tavuğun et kalitesini ve besin değerini bozar, tadını değiştirir.

Endüstri tüketim alışkanlıklarını çok hızlı değiştiriyor.

Ama doğallık bizim elimizde...

BİZ NASIL YAPIYORUZ?

Özel geliştirdiğimiz rüzgar sistemiyle tüyleri tek tek koparıp tavukları soğuk odalarda dinlendiriyoruz. Böylece tavuğun doğal görüntüsünü ve dokusunu korumuş oluyoruz. Tek tek işlem gördüğü için özel bir üretim yapılmış oluyor.

Bu sistemle, kimyasal koruma ve katkı maddeleri olmayan, besin değeri yüksek, mükemmel tavuklar elde ederek sofralarınıza ulaştıyoruz.